Başta bursa olmak üzere Türkiye’nin tüm şehirlerinde kaliteli ortodonti hizmetleri almak mümkündür. Özellikle diş teli gibi sık kullanılan bir tedavi yönteminin uygulamalarında devrim niteliğinde değişimler yaşandı.

Başta görünmez diş telleri olmak üzere hastalara pratik ve estetik kullanımlar sunan vizyon diş uygulamaları mevcuttur. Seçenekleri değerlendirmek ve muayene olmak için ortodonti departmanın randevu almak yeterli olacaktır.

Diş Teli Hangi Durumlarda Takılır?

Kronik ya da genetik nedenlere bağlı olarak dişlerinde şekil bozukluğu olan kişilere diş teli takılmaktadır. Ancak uygulamanın alanları bunlarla sınırlı değil. Çene bölgesindeki birçok problem için de ortodonti yöntemlerinden ve çeşitlerinden biri uygulanabilmektedir.

Özellikle damak darlığı problemi bulunan hastalar diş teli taktırarak sorunlarından kısa sürede kurtulabilir. Çeşitli kazaların akabinde dişleri kırılan hastalar için de geçerli çalışmalar tıbbi ve hijyenik ortamda yapılıyor. Bunların dışında dişleri ayrık olan her yetişkin de bursa kliniklerindeki tedavi seçeneklerini değerlendirebilir.

Diş Teli Nasıl Takılır?

Braket uygulamaları için vizyon diş kliniklerinden randevu almak mümkündür. İlk muayeneden sonra gelişmiş aletler kullanılarak operasyon kısa sürede tamamlanır. Tüm dişlerin görünmesini sağlamak amacıyla ekartör adı verilen özel aletler kullanılır. Aynı zamanda operasyon sırasında ağız kuruluğunu muhafaza etmek de çok önemlidir. Bunun için de diş tellerinin takılmasından önce aletler vasıtasıyla ağız kuruluğu sağlanır.

Operasyon boyunca lokal anestezi uygulandığı için hasta hiçbir şey hissetmez. Toplam seans süreleri 1- 1.5 saat arasında değişmektedir. Aynı zamanda takılan diş telinin türüne göre seans sayıları da artış gösterebilir.

Diş Teli Çeşitleri ve Genel Özellikleri

Braket adıyla da bilinen diş teli çeşitleri toplam 4 ana grupta toplanmaktadır. En popüler çeşitleri olan şeffaf tel sunduğu faydalar nedeniyle tercih sebebi olarak görülüyor. Bunun dışında vizyon diş ile birlikte her bütçeye uygun diş teli türleri bulunmaktadır.

1- Şeffaf Braketler: Özellikle estetik tercihler için ideal olan şeffaf tel her yaş grubundaki hastaya uygulanabiliyor. Estetik katkıları dışında pratik bir şekilde takılabiliyor olması da artı özellikleri arasında yer alıyor.

Plakların temizlenmesi dakikalar içerisinde ve zahmetsizce yapılmaktadır. Son derece konforlu olan braketler asla fark edilmez. Bu nedenle genel yüz estetiği açısından da uyumu bozmaz. Gençlerin birinci tercihi olan şeffaf tel sağlık koşulları imkan verdiği takdirde yaşlılara da uygulanabilir.

2- Lingual Diş Telleri: Dişlerin iç kısmına yerleştirilen bu braket türleri de oldukça konforlu ve güvenlidir. Neredeyse görünmez olan lingual diş telleri genellikle yetişkin hastalarda tatbik ediliyor.

3- Metal Braketler: Çocukların ortodonti kontrollerinden sonra sıklıkla takılan metal diş telleri dünya çapında en çok tercih edilen braket türüdür. Uygulama son derece uygun fiyatlara sahiptir.

4- Porselen Diş Telleri: Son tercihler arasında porselen diş teli seçenekleri yer alıyor. Bursa kliniklerinde de takılan bu braketler diğerlerine oranla daha az tercih edilmektedir.

Diş Teli Taktırdıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş teli taktıran hastalar doktorların talimatlarına mümkün mertebe riayet etmelidir. Diş tellerinin bakımını sağlayan ürünler periyodik olarak kullanılmalı. Aynı zamanda ağız sağlığına iki kat fazla özen gösterilmelidir.

Beslenme alanında da azami oranda dikkat edilmesi gerekenler mevcut. Bunların başında asit bileşenlerine sahip yiyecek ve içeceklerden kaçınmak gerekiyor. Yapısı gereği yapışkan olan gıdalar da uzun vadede diş tellerine zarar vermektedir. Isırılarak yenmesi gereken sert yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

Spor ile amatör ve profesyonel olarak ilgilenen kişiler de bu tellerin güvenliğine dikkat etmelidir. Özellikle temas sporları yaparken ağız bölgesini koruyan özel aparatlar kullanılmalıdır.