Ebeveynlerin azami oranda dikkat etmesi gereken çocuk diş sağlığı için birçok sağlık kuralına riayet edilmelidir. Kurallara uymak kadar yasaklar belirlemek ve çeşitli alışkanlıkları benimsetmek de önem arz ediyor. Bu alanda vizyon diş kliniği vasıtasıyla uzmanların önerileri de dikkatle dinlenmelidir. Diş gelişimi, henüz bebeklik döneminde başlamaktadır. Bu nedenle çocuklara çeşitli alışkanlıklar kazandırmak ve bunları kalıcı hale getirmek genel diş sağlığı açısından önemini koruyor.

Diş Fırçalama Alışkanlığı Kazandırmak

Ebeveynler pedodonti bursa kapsamında çocuklarına ilkin diş fırçalama alışkanlığı kazandırmalıdır. Bunun için doğrudan örnek olmak ve uygulamalı olarak göstermek en temel yöntem olarak benimsenmeli.

Çocukların rol model olarak aldıkları anne- babalar söyledikleri ile değil yaptıklarıyla belli başlı alışkanlıkları kazandırabilir. Bu nedenle ”dişlerini fırçala” uyarısından çok ”hadi dişlerimizi fırçalayalım” yöntemi çok daha mantıklı olacaktır.

Dişlerin doğru fırçalanması için de göstererek anlatma ilkesi benimsenmeli. Diş fırçalarının doğru kullanımı için vizyon diş kliniği broşürleri de incelenebilir. Pedodonti bursa broşürlerinde resimli olarak anlatılan diş fırçalama teknikleri yol gösterici olmaktadır.

Diş İpi Kullanmak

Düzenli olarak diş ipi kullanmak çocuk diş sağlığı kapsamında değerlendirilmesi gereken bir diğer seçenektir. Türkiye’de pek yaygın olmayan diş ipi uygulamaları günde en az bir kere tatbik edilmeli.

Diş aralarına kaçan yemek artıkları, diş çürümesinin birinci nedeni olarak gösteriliyor. Bu nedenle özellikle gece yatmadan önce dişlerin arasını özel iplerle temizlemek, aileden çocuğa geçmesi gereken bir diğer önemli alışkanlıktır.

Yeme- İçme Alışkanlıklarını Düzenlemek

Çocuklar yapıları gereği şekerli ve çikolata ağırlıklı beslenmeye meyilli olmaktadır. Bu tür beslenme alışkanlıkları birçok farklı rahatsızlığın da ana nedenleri arasında yer almaktadır. Çocuk diş sağlığı açısından da en tehlikeli risk faktörleri arasında gösteriliyor. Bu nedenle çocuklar abur- cubur diye tabir edilen beslenme türlerinden mümkün olduğunca uzak tutulmalı. Diş çürümesini ve tartar riskini arttıran gıdaların büyük çoğunluğuna izin verilmemeli. Dişlerin çok daha beyaz ve sağlıklı olmasını sağlayan kalsiyum odaklı beslenmelere ağırlık verilmelidir.

Periyodik Olarak Diş Hekimi Ziyaretleri Gerçekleştirmek

Anne babalar hem kendileri hem de çocukları için periyodik aralıklarla vizyon diş kliniği hekimlerini ziyaret etmelidir. Sadece bir ağrı ya da çürüme ile karşılaşıldığında değil, genel ve rutin kontroller için de bu ziyaretler sıklıkla yapılmalıdır.

Altı aylık ve bir yıllık periyotlarda alınan pedodonti bursa dişçi randevuları, diş sağlığı hakkında detaylı bilgiler almak adına önemlidir. Sadece tedavi amaçlı değil önleyici olması nedeniyle de diş hekimi muayeneleri faydalı olmaktadır.

Gidilen diş hekimi mümkün mertebe aynı olmalıdır. Bu sayede dişlerin genel durumu hakkında tam randımanlı bilgi akışı sağlamak mümkün olacaktır. Bu alışkanlığın yer etmesi ileride patlak verecek olan ”dişçi korkusunun” sona ermesi için de ehemmiyetlidir.

Ağız Bakım Ürünlerini Takip Etmek

Son on yıl içerisinde ağız bakım ürünlerinde çeşitlilik mevcuttur. Bu ürünleri takip etmek, özelliklerini incelemek ve düzenli olarak kullanmak çocukların ağız ve diş sağlığına doğrudan etki ediyor. Özellikle ağız çalkalama suları en az dişleri fırçalamak kadar önemlidir. En doğal ve faydalı ürün seçimleri için uzmanların fikirlerinden de yararlanabilir. Doğru ürün kullanımına dair sorular, düzenli olarak gidilen diş hekimlerinin tavsiyeleri doğrultusunda cevaplanmaktadır.

Florürlü Su Tüketmek

Bu alanda yapılan çeşitli araştırma ve incelemeler florürlü su tüketmenin hem bebek hem de çocukların diş sağlığına eşsiz katkılar sunduğunu gözler önüne sermektedir. Düzenli su içme alışkanlığı kadar tüketilen suların florür içermesine özen gösterilmelidir.

Musluk suların içerisinde yer alan zararlı çözeltiler, dişlerin zamanla çürümesine  neden olmaktadır. Ağız ve diş sağlığı kapsamında özel sorunları bulunan çocuklar için yemeklerde de florürlü su kullanılmalıdır.