Ortodontik Tedavilerde Kullanılan Diş Telleri

Ortodontik tedavilerde genel olarak metal yani paslanmaz çelikten yapılan diş telleri ya da porselen yani şeffaf tel yapıdaki braketler kullanılır. Diş telleri genellikle dişlerin ön yüzlerine yapıştırılır. Diş tellerinde diğer bir yöntem ise dişlerin iç yüzeyine uygulanan diş telleridir. Bu diş telinin ortodontideki ismi ise lingual ortodonti tedavisidir. Bu tedavi şeklinde diş tellerinin tamamı dişlerin iç tarafına uygulandığı için dışardan diş telleri gözükmez. Son zamanlarda klasik diş teli tedavilerinin yanı sıra kapaklı diş telleri uygulaması da yapılmaktadır. Kapaklı diş tellerinde diş hareket hızı daha hızlıdır. Özellikle klasik tedavi yöntemlerine göre dişler daha hızlı düzene girer.

Diş teli kullanmak istemeyen kişilere alternatif olarak şeffaf plaklarla da tedavi imkanı sunulmaktadır. Şeffaf plaklar invisalign tedavi olarak bilinmektedir. Şeffaf plaklarla da kolaylıkla ortodontik tedaviler ortodontist hekimler tarafından yapılabilmektedir. Bu tedavi yönteminde diş teli yerine dişlerin ön yüzeylerini saran şeffaf plaklar kullanılmaktadır. Dişlerin düzeltilmesi için gerekli olan kuvvet diş teli yerine şeffaf plaklar aracılığıyla yapılmaktadır.

Ortodontik Tedavilerde Bilinmesi Gerekenler

Ortodontist hekimler tarafından yapılan ortodontik tedaviler kişiler için zor ve zararlı bir işlem gibi görünebilir. Fakat ortodontik yani diş teli tedavilerinde uygulanan yöntemler dişlere herhangi bir zarar vermez. Aksine kişilerde dişlerin daha düzgün konumlanmasına yardımcı olur. Ayrıca, bu tedavi şekli daha estetik bir diş yapısının elde edilmesini sağlar.

Ortodontik tedavilerde yapılan diş teli uygulaması dişlerin çürümesine de yol açmaz. Diş tellerinin ve ağız içinin doğru şekilde temizlenmesi dişlerde görülen çürükleri engelleyecektir. Bu nedenle, diş teli tedavilerinde diş temizliği doğru şekilde yapılırsa dişlerde bir çürüme ya da mine incinmesi görülmez. Diş teli tedavisi görecek kişilerin en çok merak ettiği konulardan birisi de dişlerde ağrı durumudur. Diş telleri ilk defa dişlere uygulandığında az da olsa bir ağrı hissedilebilir. Fakat dişlerin uygulanan bu kuvvete alışmasından sonra bu ağrı giderek azalır. Doğru bakım ile diş hassasiyetleri de tümüyle ortadan kalkacaktır.

Ortodonti tedavileri ile ilgili sağlıklı bir başlangıç yapmak için Bursa merkezli klinikler araştırılmalıdır. Ayrıca, Bursa ilinde ortodonti tedavileri ile ilgili yapılan tüm tedavi şekilleri de araştırılabilir.