İMPLANT TEDAVİSİ BURSA – DİŞ EKSİKLİĞİNİN UZUN ÖMÜRLÜ TEDAVİSİ : DENTAL İMPLANTLAR

Dental implant diğer adı ile kemik içi implant  diş kaybı yaşamış kişilerde   kron ,köprü ,hareketli diş protezlerini desteklemek ve ortodontik tedavilerde sabit destek olarak kullanmak amacıyla çene kemiği içerisine küçük cerrahi operasyon ile yerleştirilen tıbbı bir üründür. Bursa Özel Vizyon Diş Kliniğimizde, implant tedavisi sıklıkla yaptığımız uygulamalardandır.  Dental implantlar insan vücuduyla uyumlu bir materyal olan titanyum maddesinden üretilen diş köküne benzeyen vidalardır.

İmplant tedavisi ; genel sağlık durumu iyi , kemik gelişim durumu tamamlanmış bütün hastalarda  gerekli radyolojik değerlendirme yapıldıktan sonra uygulanabilir. Şeker , tansiyon , kalp vb kronik hastalığı olan hastalar da ise ilgili hastalığın  hekiminden  onay alma ihtiyacı gerekebilir.

İmplant tedavisinin ilk aşaması implant yerleştirmek için gerçekleştirilen implant operasyonudur.  İmplant operasyonu lokal anestezi altında uygulanan ve yaklaşık 20 dakika süren bir operasyondur. Bu operasyonda  çene kemiğinin hacmine göre seçilen boy ve çaptaki implant için kemik içi yuva hazırlanır ve implant yerleştirilir. . Çene kemiğinin yetersiz olduğu durumlarda  implant yapılacak bölgede kemik yeterliliğini arttırmak için ogmentasyon  ( kemik grefti uygulaması)   gibi tedaviler uygulanır.

Cerrahi işlem gören diş eti bir hafta gibi bir süre içinde iyileşir ve dikişler alınır. tedavinin ikinci aşaması  yerleştirilen implantın  çene kemiği ile kaynaşmasıdır. hastanın sağlık durumuna , implantın uygulandığı bölgeye ve  kemik yapısına göre 2-6 ay arasında bekleme süresine ihtiyaç vardır. Bekleme süreci tamamlanan implant radyolojik olarak kontrol edildikten  sonra  protetik aşamaya geçilir ve hastaya uygun planlanan protezler yapılır.

İmplant tedavisi sadece eksik dişlerimizin olduğu bölgeye uygulandığı için diğer dişlerde herhangi bir yıpranma veya  aşınmaya sebep olmaz. köprü ve protez gibi uygulamalardan daha uzun ömürlü ve daha sağlıklıdır. Dental  implantlar kemik içine yerleştirildikleri ve kemik dokusuna osseointegre oldukları için kemik dokusundaki kaybı engellerler.

İmplant tedavisi lokal anestezi altında uygulanan bir tedavi olduğundan işlem sırasında herhangi bir ağrı hissedilmez. işlem sonrasındaki dönem için hekiminizin uygun gördüğü ilaçlar ile iyileşme süreci sorunsuz atlatılır. İmplant tedavisi sonrasında hasta günlük ağız bakımını ve 6 aylık hekim kontrollerini yaptırmalıdır.

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı

Göktuğ Sina Okkan

Vizyon Diş Bursa