Çocuklarda Diş Tedavisi Uygulamaları (Pedodonti)

0-12 yaş grubu çocuklarda diş tedavisi hastalıklara ve ihtiyaçlara göre birçok farklı seçeneğe ayrılmaktadır. Öncelikli olarak pedodonti uzmanları ilk randevuda dişleri muayene eder ve şikayetler doğrultusunda bir tedavi planı hazırlar. Diş sağlığı açısından kritik bir öneme sahip olan bu tedavi yöntemleri erken yaşta müdahaleleri mümkün kılmaktadır. Uygulamalarda seans sayılarını belirleyen yegane faktör ise tedavi türüne bağlıdır.  Unutulmamalıdır ki çocuklarda diş tedavisi yani süt dişlerinin tedavisi ileriki yaşlarda oluşabilecek birçok rahatsızlığın önlenmesi anlamına gelmektedir. Bu rahatsızlıklar çocukların düzgün beslenememesi, konuşmanın olumsuz etkilenmesi süt dişlerinin kapladıkları alan bakımından yerine gelecek kalıcı dişlere doğal yer tutucu ve rehberlik oluşturması sebebiyle erken kaybedilen süt dişlerinden sonra diğer dişlerde kayma ve diş diziliminin bozulması , ağrı ile çocuğun çok küçük yaşta tanışması ve gelecekte bazı fobilerinin oluşması gibi hayatını olumsuz etkileyecek bir çok durum ortaya çıkar.

Çocuklarda Diş Tedavisinde Uygulanan Tedaviler

Çürük dişlerin dolgu ile kapatılması ya da çekilmesi çocuklarda diş tedavisi kapsamında en çok tercih edilen uygulamaların başında geliyor. Genetik nedenlerin dışında, beslenme alışkanlıklarındaki yanlışlıklar ve dişlerin düzenli olarak fırçalanmaması dişlerin çok daha hızlı bir şekilde çürümesine neden olmaktadır. Pedodonti uzmanı muayene işlemlerinden sonra dolgu seçeneklerini değerlendirir. Çoğunlukla kalıcı dolgu tercih edilirken bazı  durumlarda geçici dolgu da yapılabilir. Geçici dolgu devamında  bir sonraki seansta kalıcı dolgu ile değiştirilir. Çocuklar için özel olarak üretilmiş renkli dolgular özellikle son yıllarda sıklıkla tercih edilmeye başlanmıştır.

Ebeveynlerin Çocuk Diş Sağlığı Kapsamında Bilgilendirilmesi

Son yıllarda anne – babalar diş sağlığı konusunda çok daha detaylı bilgilere sahip olup gerekli önlemleri almaktadır. Kliniklerin pedodonti departmanında ücretsiz olarak dağıtılan sağlık broşürleri de ebeveynlerin bu alanda daha bilinçli davranmalarını sağlıyor. Örneğin çocuklarda dişlerin çürümesine neden olan faktörler ve nasıl olsa düşecek , değişecek süt dişi gibi bir düşüncenin yanlış olduğu doktorlar tarafından aktarılıyor.  Dişlerin günde üç kere fırçalanması kadar doğru fırçalanması da son derece büyük bir öneme sahip. Bu alanda yayımlanan kısa videolar diş fırçasının doğru kullanımı hakkında ayrıntılı bilgiler vermektedir. Ek olarak talepler doğrultusunda doğru diş macunu ve diş sağlık ürünleri de çocuklara yönelik olarak eczanelerde satışa çıkarılmaktadır.

Flor Tedavisi

Çürük problemlerine karşı dolgular her zaman kalıcı çözümler sunmamaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte diş sağlığını tamamıyla etkileyen çürük oluşumlarının önüne geçen uygulamaların başında flor tedavisi gelmektedir. Özellikle çürüme eğilimi gösteren dişlerde bir önlem olarak tatbik edilmektedir. Doğrudan diş minesini olumlu olarak etkileyen florlar dişlerin çok daha güçlü olmasını sağlıyor. Çocuklarda da yetişkinlerde olduğu gibi büyük bir hızla asitler meydana gelebilir. Sadece birkaç hafta içerisinde önce sararıp sonra çürüyen dişler genel ağız sağlığı ve estetiği için istenmeyen sonuçlar doğurmaktadır. Ancak flor uygulamaları ile birlikte bu sorunlar büyük ölçüde kontrol altına alınmaktadır. Yılda iki kere yapıldığı takdirde çürüme oranları yüzde seksen oranında azalmaktadır.

Diş Kırıklarına Karşı Tedavi Yöntemleri

Çocuklarda çürüme kadar sık görülen bir diğer problem diş kırılma vakalarıdır. Çocuklar oyun oynarken sık sık düşmekte ya da buna benzer ufak kazalar geçirmektedir. Özellikle gelişim çağında olan çocukların dişleri çok daha zayıf olduğu için kırılma problemleriyle sık sık karşılaşılıyor. Sert şekerler yemek ve fındık gibi kabuklu çerezler tüketmek de riski arttırmaktadır.

Kırılan diş parçalarının yerini doldurmak için özel dolgu yöntemleri kullanılıyor. Tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi çocuklar için de kırıklara karşı lamine uygulamaları mevcuttur. Özellikle kompozit lamineler diş kırıkları tedavisinde tek seans içerisinde uygulanabilir.

Çocuklar İçin Diğer Diş Tedavileri

Diş çekimleri ve kanal tedavileri çocuklarda diş tedavisi kapsamında sıklıkla tercih edilen uygulamalardır. Diş etlerinde kronik olarak kanama tespit edilen çocukların tedavileri de kapsamlı olarak yapılmaktadır. Kanal tedavilerinin küçüğü olarak bilinen amputasyonlar da çocukların çok daha sağlıklı dişlere sahip olması için tercih edilebilir.

Uygulamalarda ilk Seçenek: Diş Temizliği

Diş temizliği yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da periyodik aralıklarda gereken bir uygulamadır. Özellikle dişlerin arasına sıkışan yemek kırıntıları, ileride çürümeye ve diş eti zayıflamalarına yol açabilir. Herhangi bir sorun ya da şikayet söz konusu olmadan da yılda bir ya da iki kez dişler temizletilebilir. Özellikle çok katmanlı plaklar oluşturan bakterilerin diş yüzeyinden alınması çok daha sağlıklı ve beyaz dişlere sahip olunmasında önemli bir rol oynuyor.