Dental İmplant eksik dişleri tedavi etmek için çene içine yerleştirilen vida şekilli titanyum yapay köklerdir. Titanyumdan üretildikleri için , yüksek doku uyumuna sahiptir. Bu durum yapılan tedavilerde başarı oranını yüzde yüzlere kadar çıkarır. Dental implantlar tek diş eksikliklerinden total (tam) dişsizliğe kadar tüm eksiklikler için uygulanabilecek bir tedavi yöntemidir. Bu uygulamanın en büyük avantajları ise ; diş eksikliğine komşu hiçbir dişe müdahale edilmez , ayrıca implant yapılan dişlerde çiğneme hissi normale yakındır. Böylece  doğal dişlere hem görünüm, hem de işlev bakımından en yakın sonuçları elde edildiği için diş kaybı yaşamış tüm hastalar için en kaliteli  çözüm yolu dental implant uygulamalarıdır.

Hangi Durumlarda İmplant Uygulaması Yapılır ?

Çeşitli nedenlerden dolayı  oluşan diş  kayıpları bireylerde estetik ve fonksiyonel sorunlar oluşturur. Ayrıca diş eksikliği sonrası etkin çiğneme yapılamaması beslenme sorunlarına ,  kalan dişlerde yaşanan yer değişimleri ise çene ekleminde bozukluklara neden olur. Bu da bireylerin kendilerine olan özgüvenlerinin kaybolmasına neden olur. Bu nedenle  diş eksikliği sonrası ideal bir ağız sağlığına yeniden kavuşmanın ve estetik ihtiyaçların karşılanmasının en uygun yolu dental implant uygulamasıdır.

Sağlıklı bir ağız yapısı bulunan ve özellikle çene kemiğinde implantları desteleyecek derecede kemik bulunan bireylerde tedavinin başarı oranı daha yüksektir. Diş kayıpları sonrasında çene kemiği şekil değiştirir ve belli oranda erime olabilir. Bu nedenle diş çekimlerinden sonra dental implant için fazla vakit kaybetmeden  tedaviye başlamak önemlidir. Bu şekilde daha koruyucu bir uygulama yapılabilir.

Bazı durumlarda ise  kemiğin durumu tedavi için yeterli olmayabilir. Kemik kaybının fazla olduğu böyle durumlarda ise kemikte implantlar için uygun bir alt yapı hazırlandıktan sonra tedaviye geçilebilir.

Kimler İçin İmplat Tedavisi Yapılamaz?

Baş ve boyun bölgesine radyoterapi alan bireylerde ve kemik büyümesi tamamlanmayan gençlerde tedavi uygulanmaz. Hemofili, kontrol altında olmayan diyabet ve otoimmun hastalıkları olanlar içinse  sağlık durumların ilgili hastalığın doktoruna danışılır ,  uygun şartlar sağlanarak  tedaviler yapılabilir. Papillerin kaybolması, dişeti çekilmelerine bağlı diş kaybı yaşamış veya ileri derecede kemik erimeleri olan  geriatrik (yaşlı) hastalarda ise farklı cerrahi uygulamalar ile başarılı sonuçlar sağlanmaktadır. Dental implant cerrahilerinde önemli husus işlem sonrası takip  olduğundan hastaların sağlık durumları gerekli önlemler alındığında problem olmaktan çıkmaktadır. Bu nedenle bursa vizyon diş olarak hastalarımızı implant tedavileri sonrası yılda en az bir kez periyodik takip etmekteyiz.