Gebelik dönemi boyunca tüm vücutta hormonel ve fizyolojik değişiklikler olduğu gibi ağız içinde de bu değişimlere bağlı olarak çeşitli değişiklikler oluşabilmektedir. Özellikle de  gebelik öncesi mevcut problemlerin ağız içinde daha da arttığı sıklıkla izlenmektedir. Bu sebeple kritik bir öneme sahip olan gebelik öncesi ağız bakımı doğrudan doğruya bebek sağlığını da etkilemektedir. Bu nedenle ağız ve diş sağlığı  kapsamında verilen tavsiyelere riayet edilmeli ve hamilelik öncesi diş hekiminize  kontrole gidilmelidir. Bu ziyaretlerde hem diş hem de ağız sağlığı kapsamında detaylı muayeneler yapılmaktadır, mevcut ağız içi problemlerin çözümü ve erken müdahalesi gebelik öncesi çözülmektedir.

Gebelikte Ağız ve Diş Hijyeni için Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar;

Gebelik sırasında östrojen hormon düzeyi artmakta ve ağız içi plak miktarında artış olabilmektedir dolayısıyla dişetleri daha tehlike altına girmektedir. Bu sebeple  hijyen, gebelik süresince dikkat edilmesi gereken en önemli unsurların başında gelmektedir. Ayrıca  hamile kadınlarda ağız içi değişen bakteri çeşitliliği  diş çürümelerinin artmasına  neden olabilmektedir. Bunun için normalde alınan ağız sağlığı önlemlerine yenileri eklenmeli ve hijyen araçları konusunda ekstra hassas olunmalıdır.

Kullanılacak olan hijyen araçlarını ağızdaki mevcut problemlere göre seçmek son derece önemlidir. Diş macunu olarak çürümeye karşı ekstra formüller içeren macunlara öncelik verilmelidir. Bunun dışında diş ipleri kullanmak hijyen konusundaki bir diğer önemli alışkanlıktır. Ayrıca  dişlerin arasına kaçan artıkların temizlenmesi için diş ipleri dışında arayüz fırçalarının kullanımı da önemli olup,  oldukça işe yarar sonuçlar doğurmaktadır.

Bunun yanı sıra sürekli vitamin desteği alınmalı ve belirli aralıklarda diş hekimlerine başvurarak plak kontrolü yapılmalıdır. Bu işlem aynı zamanda ağız içi gebelik tümörlerinin oluşumunu da engelleyebilir.

Diş temizliği gebeliğin 9. ayına kadar yapılabilmektedir. Ancak hamilelikte diğer  diş tedavileri 4. ve 6. aylar arasında yapılması tercih edilir. Dişlerle ilgili yaşanan problemlerde ilaç verilmesi veya anestezi gerektiren durumlarda  ise mutlaka doğum uzmanıyla iletişime geçilmelidir.

Diş tedavilerinde antibiyotik kullanımlarından olabildiğince kaçınılmalıdır. Fakat her antibiyotiğin bebekler için zararlı olduğu bilgisi de yanlıştır. Bu konudaki en doğru bilgileri diş hekimleri ve doğum uzmanları verebilmektedir.

Gebelikte Beslenme Alışkanlıkları ve Ağız  Diş Sağlığı;

Diş fırçalama ve diş  ipi  kullanma alışkanlığının yanı sıra gebelik süresince beslenme konusuna da özen gösterilmelidir .  Beslenme alışkanlıkları olarak  tatlı ve şeker tüketimi azaltmalı , bolca lifli gıda tüketilmeli  ve kalsiyum içerikli gıdaların arttırılmasına gayret gösterilmelidir . Kalsiyum hem onarıcı hem de önleyici etkilere sahip çok önemli bir protein çeşididir ve diş köklerinin  daha sağlam olmasını sağlar. Bu açıdan bakıldığında kalsiyum ağırlıklı beslenmek gebe kadınların diş sağlığını pozitif etkilemektedir.

Gebelikte Diş Tedavisi Yapılır Mı?

Gebelikte, bebeğin organ gelişim evresi olarak bilinen ilk 3 ay içinde  ciddi diş tedavilerinden kaçınmak gerekir. Bu yüzden kapsamlı diş tedavilerine 4. ay itibariyle başlanabilmektedir. Ancak diş eti veya diş iltihabı gibi durumlarda, vücuttaki enfeksiyon bebeğin gelişimini engelleyebilir. Bu yüzden jinekolog onayıyla  tedavi sürecine ilk 3 ay içinde de geçilebilmektedir.

Son olarak hamilelikte diş tedavisi yapılırken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise  anne adaylarının son 3 ayda   tedavi koltuğunda rahat oturamaması gibi problemler gelişebilmektedir. Ayrıca son 3 aydan önce lokal anestezi gerektiren uygulamalar daha başarılı bir şekilde yapılabilir.

Bursa Vizyon Ağız ve Diş Sağlığı’na başvuran gebe hastalarımız için ayrıca gerekli durumlarda kendi

gebelik uzmanları ile iletişime geçilerek uygun ilaçların tahsis edilmesi ve uygun tedavi yolunun

izlenmesi sağlanmaktadır.

Anne adaylarının genel diş sağlığı doğrudan doğruya bebeğe geçmektedir. Bu nedenle annelerin

göstereceği azami dikkat, bebeklerin çok daha sağlıklı bir şekilde hayata gelmelerinde ve

büyümelerinde merkez oluşturmaktadır. Bu sebeple Bursa Vizyon Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği doktorları başvuran tüm hamile hastalarını hamilelik boyunca belli periyotlarda takip etmekte , ağız içi problemler oluşmadan gerekli müdahaleler zamanında yapılmaktadır.